Фото: www.oporaua.org
25 жовтня в Україні відбудуться місцеві вибори. На виборчій дільниці виборці стикнуться з бюлетенями нової форми та епідвимогами.
Але кожен відповідальний виборець не лише має взяти із собою на дільницю паспорт, маску, антисептик, власну ручку та знання, як саме заповнювати новий бюлетень, а й дотримуватись традиційних норм виборчого законодавства.
Громадянська мережа ОПОРА зібрала коротку пам'ятку, аби нагадати виборцям про всі основні правила поведінки на виборчій дільниці в день голосування 25 жовтня.
Нові бюлетені отримає кожен виборець для голосування за кандидатів у депутати до обласної ради та районної ради, а також ті виборці, які обиратимуть міську (сільську або селищну) раду із кількістю виборців 10 тисяч і більше.
Такий бюлетень міститиме ліворуч назву партії (та прізвище кандидата єдиного виборчого списку, який не бере участі в персоналізованому голосуванні, адже гарантовано пройде до ради, якщо партія подолає прохідний бар'єр), посередині два квадратики для голосування, а праворуч список прізвищ із 5−12 кандидатів від цієї партії. Таким чином, у першому квадратику необхідно поставити позначку (плюсик або іншу позначку) за партію, а в другому квадратику вписати за трафаретом номер кандидата від цієї партії (від 1 до 12).
За порушення під час виборів може наставати адміністративна та кримінальна відповідальність. Частину порушень свідомо або несвідомо можуть вчиняти і виборці. ОПОРА нагадує про те, що треба і не треба робити виборцям на виборчій дільниці.
І слід не забувати про основні правила поведінки для виборця на виборчій дільниці в день голосування:
1. 25 жовтня з 8:00 до 20:00 приходити на свою виборчу дільницю зі своїм паспортом громадянина України;
2. Брати бюлетень лише від двох членів комісії за відповідним для вашої адреси столом на виборчій дільниці;
3. У кабінці для голосування перебувати лише наодинці (виключення — голосування виборця з інвалідністю, який має право з відома голови або іншого члена дільничної виборчої комісії скористатися допомогою іншого виборця, крім члена виборчої комісії, кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, довіреної особи кандидата, уповноваженої особи організації партії, офіційного спостерігача);
4. Заповнювати бюлетень виключно самостійно;
5. У кабінці для голосування не робити фото чи відео;
6. Якщо робите фото на згадку на території виборчої дільниці, то тільки зі складеним бюлетенем, аби не видно було результатів власного волевиявлення;
7. Не передайте свій бюлетень іншим особам та не беріть бюлетенів для голосування замість друга чи родича;
8. Не рвіть, не шматуйте та не знищуйте бюлетень;
9. Не виносьте бюлетень за межі дільниці;
10. Опускайте бюлетень до виборчої скриньки лише самостійно (виключення — виборець з інвалідністю, який має право з відома голови або іншого члена дільничної виборчої комісії доручити зробити це у своїй присутності іншому виборцю, крім члена виборчої комісії, кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, довіреної особи кандидата, уповноваженої особи організації партії, офіційного спостерігача);
11. Не агітуйте за чи проти будь-якого кандидата чи партію на виборчій дільниці;
12. Якщо бачите порушення виборчого законодавства — дзвоніть 102, аби повідомте поліцію.
У зв'язку з поширенням коронавірусної інфекції COVID-19 Кабінет Міністрів України затвердив протиепідемічні заходи під час виборів. Серед рекомендацій, зокрема, є такі:
— прийти на дільницю в масці;
— до і після відвідування дільниці скористатись антисептиком;
— взяти свою ручку;
— дотримуватись соціальної дистанції;
— за можливості залишити неповнолітніх дітей та тварин вдома;
— продемонструвати свій паспорт членам комісій, не передаючи його до чужих рук;
— у разі виявлення підвищеної температури проголосувати в ізольованій кабінці й скористатись окремою скринькою;
— у разі перебування на самоізоляції — подати на свою дільницю заяву із довідкою до 20:00 23 жовтня щодо голосування за місцем перебування.