Фото: newsroom.kh.ua
Проблеми Компанії «Вода Донбасу» не сьогоднішні і накопичувалися ще з 2015 року. Наразі у компанії немає компенсаторів для втрат величних обсягів води з магістральних водопроводів, пошкоджених під час обстрілів, а також для відповідних ремонтних робіт. Про це на своїй сторінці у Фейсбуці написав Перший заступник голови Донецької обласної державної адміністрації Євген Вілінський.
Він зазначив, що на ситуацію негативно впливає й те, що і на підконтрольній території не всі міста забезпечують сплату навіть 70% вартості поданої води, через що ці міста неодноразово потерпали від скорочення подачі води. Про 100% сплати навіть не йдеться.
Критичною ситуація у «Воді Донбасу» стала на початку року із запровадженням нових правил на ринку електроенергії.
ЧИТАЙТЕ: Більше ста тисяч жителів Донеччини третю добу залишаються без водопостачання
Про проблеми компанії поінформовані усі причетні до цього органи державної влади. Тільки за останній місяць звернення неодноразово спрямовані до Верховної Ради, Кабміну, АПУ, РНБОУ, міністерств енергетики, тимчасово окупованих територій, економіки, регіонального розвитку.
Євген Вілінський підкреслює, що найбільш швидким рішенням могло б стати виділення коштів з резервного фонду для закриття боргів Компанії перед ДПЗД «Укрінтеренерго»: «ДонОДА вийшла з такою пропозицією, але отримала відмову від Міністерства економіки. Зараз ми надіслали повторне звернення».
Зазначається, що глобально питання потрібно вирішувати за рахунок запровадження компенсаторів втрат компанії за рахунок виділення коштів державного бюджету та залучення міжнародної допомоги.
Також стало відомо, що вже декілька років ОДА ініціює проведення надзвичайної міжнародної донорської конференції з питань компанії, але пропозиції не реалізуються на рівні центральних органів виконавчої влади.
ЧИТАЙТЕ: «Вода Донбасу» через тендер намагається знайти постачальника електроенергії
«Натомість МінТОТом було запропоновано провести міжнародний аудит Компанії за участі Міжнародного Комітету Червоного Хреста. Цей аудит не може розпочатись протягом 2 років. Відповідно це є гальмом (штучним, на мою особисту думку) для проведення донорської конференції», — повідомив Євген Вілінський.
Наразі Донецькою ОДА приймаються відповідні рішення для вирішення проблеми: проведено 2 засідання комісії з надзвичайних ситуацій для визначення алгоритму подальших дій та прорахунку сил і засобів, потрібних для забезпечення населення водою.
Відповідні рішення передбачають і заборону постачальникам та операторам розподілу відключати об’єкти водопостачання.
Через ігнорування постачальником та оператором розподілу рішень комісії відповідне звернення спрямовано в прокуратуру.
Ще Донецька ОДА вчергове поінформувала про ситуацію усі причетні центральні органи виконавчої влади, надала свої пропозиції.
«З метою зменшення впливу ситуації на населення разом з ДСНС перекидаємо техніку на Бахмут, у тому числі є домовленості з іншими областями, зараз вирішуємо оргмоменти, — йдеться у пості Вілінського. — Як було зазначено, наказ постачальника передбачає припинення водопостачання по ВСІЙ області. Тому зараз нами реалізується ряд організаційних заходів, для того, щоб мінімізувати відключення».
Про ситуацію, яка склалася на Донеччині, також поінформовані посольства та міжнародні організації, їм надіслані переліки пріоритетних споживачів (дитячі навчальні, оздоровчі заклади, лікарні, тощо) для першочергового забезпечення їх питною водою.
На всяк випадок підготовлені медичні заклади, частина планових пацієнтів буде спрямовуватись туди.
«Зараз ми втримуємо ситуацію, працюємо як тут, так і у Києві. Сподіваюсь, найближчим часом ситуація нормалізується», — підсумував заступник голови ДонОДА.