«ЗСУ — світові експерти у боротьбі з росією та найбільш загартована у боях армія в Європі», — підполковник ЗС Канади Мелані Лейк

Збройні сили України — провідна армія, вміння, успіхи та людяність якої надихають весь світ. Така висока оцінка української армії від підполковника ЗС Канади Мелані Лейк, яка свого часу керувала тренуваннями наших армійців та нині продовжує допомагати своїм українським колегам.

Підполковник Збройних сил Канади Мелані Лейк

Мелані Лейк з березня по жовтень 2021 року була командиром канадської військової тренувальної місії в Україні під назвою «Операція «Unifier». Тоді підполковник була вражена заповзятістю та відкритістю до реформ Збройних сил України, а також їхнім досвідом, набутим упродовж років війни на Донбасі. У розмові з журналістами «Вчасно» підполковник Мелані Лейк не приховує захоплення тими змінами, які вона спостерігала в ЗСУ.

Мелані Лейк з березня по жовтень 2021 року була командиром канадської військової тренувальної місії в Україні Мелані Лейк з березня по жовтень 2021 року була командиром канадської військової тренувальної місії в Україні«Відданість реформам просто неймовірна. Реформи, які сталися в українській армії за період з 2014 по 2021, у той час поки тривала війна, просто неймовірні. Ви, можна сказати, реформували спосіб мислення у Збройних силах. Це переоснащення, перепідготовка, адаптація іншого підходу, зовсім інший спосіб планування, який сприяє децентралізації та наданню повноважень на місцях для ухвалення рішень, розвиток старшого сержантського складу. Це дуже надихає — бачити їх готовими вести за собою та йти вперед в умовах, які, як ми сподівалися, ніколи не настануть», — розповідає вона.

Під час свого перебування в Україні Мелані Лейк потоваришувала з багатьма українськими армійцями, тримала з ними зв’язок і після повномасштабного російського вторгнення росії в лютому 2022 року. З перших днів великої війни жінка разом із однодумцями дала старт організації «Mriya Aid», яка щодня працює на допомогу Україні.

«Багато наших колег, з якими ми працювали, зверталися до нас, казали, що потрібне те чи інше обладнання. І купа людей просто зібралася разом, щоб зрозуміти, що ми можемо зробити, адже разом здатні на більшу допомогу, — пригадує підполковник Лейк. — Ми вирішили сфокусувати на нелетальному військовому обладнанні, медичній і гуманітарній допомозі. Спочатку ми також працювали над допомогою в евакуації, але зрозуміли, що всі хочуть лишатися в Україні та боротися, тому такої потреби просто не було. Одне з наших основних зусиль — програма дронів, втілена у співпраці з Національною гвардією, міцні зв’язки з підрозділами якої були встановлені під час навчань».

Програма дронів розроблялася спільно з українськими операторами БПЛА.

«З самого початку, коли ми мали на це кошти, фронтові оператори дронів працювали з нами, щоб обрати найкращі платформи, які працюватимуть для них, та розвили чудову співпрацю з виробником дронів UAVTEK. Щоб вони напряму спілкувалися з українцями, проводили навчання, а також отримували фідбек від операторів і продовжували дослідження та розробки», — розповідає пані Мелані.

Українські воїни проходили навчання з використання БПЛА / фото: www.ukrainianworldcongress.org Українські воїни проходили навчання з використання БПЛА / фото: www.ukrainianworldcongress.org

Вона зазначає: ніколи не мала сумніву в українських бійцях та їх бажанні перемогти ворога. Адже Збройні сили України нині — провідна армія в Європі, яка охоче готова ділитися своїми бойовими знаннями з іншими. 

«Ми спостерігаємо за результатами боротьби. Від перших днів, коли кожен вранці вставав та дивився, чи стоїть Київ, чи контролюється він Україною — до сьогодні, коли прокидаючись, ми перевіряємо, скільки населених пунктів звільнила Україна. Я ніколи не сумнівалася в люті захисту, який ми побачимо від ЗСУ. Ви — світові експерти у боротьбі з росією просто зараз, і українські Збройні сили були завжди відкриті до того, щоб ділитися засвоєними знаннями з нами. До прикладу, тим, що засвоїли за вісім років війни на Донбасі такою високою ціною. І тільки можна уявити, які уроки засвоєні зараз. Чи Збройні Сили України — потужна бойова сила? Абсолютно. ЗСУ — найбільш загартована у боях армія в Європі», — констатує підполковник ЗС Канади.

Також Мелані Лейк наголошує на ролі жінки у війні, адже у лавах ЗСУ країну боронять чимало захисниць. На руці підполковник завжди носить браслет — його подарувала одна українська військова, що нині несе службу в лавах НГУ. 

«Є одна молода жінка — боєць Бригади швидкого реагування Національної гвардії Христина. У нас були чудові навчання в липні 2021 року, мені дуже подобалося працювати з ними. Але виділилася ця молода жінка — вона була така мотивована, впевнена, і через деякий час ми з нею знову зустрілися під час інших тренувань. І вона сказала, що в неї є подарунок для мене. Це був браслет — вона віддала мені той, який був на ній. Тепер я ношу його весь час. Коли ми вперше доставляли дрони до України, вона брала участь у навчаннях — тож я мала нагоду поспілкуватися та дізнатися про її досвід. І тепер бачу її всюди: від звернення Президента України з нагоди Дня Незалежності до постів у соціальних мережах як яскравий приклад того, що роблять жінки на війні. Вона — на передовій, на бойовій посаді і виконує неймовірну роботу», — ділиться Мелані Лейк.

Підполковник наостанок додає, що боротьба України проти російських окупантів насправді надихає весь світ. Українські захисники та захисниці, на відміну від російських окупантів, дійсно є воїнами світла та добра. 

ЗСУ дбають про тварин на фронті / ілюстративне фото: Генеральний штаб ЗСУ ЗСУ дбають про тварин на фронті / ілюстративне фото: Генеральний штаб ЗСУ«Ваша країна, ваша армія, які б темні не були часи, ніколи не втрачає почуття гумору. І ніколи не втрачає людяності. Та так добре це демонструє. Наприклад, фотографії, які показують, наскільки добре ваші бійці ставляться до тварин на лінії фронту чи на деокупованих територіях. Людяність зберігається навіть у таких умовах. І стійкість. Коли бомби вдарили поруч з університетом ім. Шевченка в Києві – наступного дня на місці удару вже відремонтували асфальт. Те ж саме в Дніпрі. Ці речі надихають світ», — підкреслює вона.

Інтерв’ю було записано під час The Riga Conference 2022, інформпартнером якої виступило інформаційне агентство «Вчасно».

Оперативну інформацію про події Донбасу публікуємо у телеграм-каналі t.me/vchasnoua. Приєднуйтеся!

2023 © Інформаційне агентство «Вчасно» — новини Донбасу.
2023 © ГО "Медіа-Погляд".

Права на всі матеріали належать ГО "Медіа-Погляд" (якщо не вказано інше) та охороняються Законом України «Про авторське право і суміжні права». Усі текстові матеріали поширюються відповідно до ліцензії CC BY-NC-ND 4.0.

Сайт створено за підтримки DW Akademie

Розроблено iDev

Тижневий дайджестПартнериRSS