Маріупольці не отримують ані житла, ані виплат за зруйновані будинки. Місцева «влада» не сприяє відновленню будинків, а навпаки створює перешкоди жителям, аби ті не отримали компенсацію.
Маріуполь/ Ілюстративне фото
Попри картинку нормального життя в Маріуполі, яку намагаються демонструвати окупанти, місцеві скаржаться на «владу», бо в місті досі не вирішена головна проблема із житлом. З цього приводу маріупольці записали відео зі скаргами до путіна.
Місцеві хочуть аби їм виплатили компенсації за зруйновані квартири, або надали житло для проживання. Відео звернень опублікував радник мера Маріуполя Петро Андрющенко.
Одна із місцевих жінок розповіла, як після смерті чоловіка не встигла оформити спадщину, її квартиру зруйнували й вона лишилася на вулиці.
«Квартира оформлена на нас із чоловіком. Після його смерті я відкрила спадкову справу й отримала свідоцтво про право на спадщину. Здала відповідні папери, але не встигла отримати документи на право власності. 18 березня 2022 року моя квартира і весь будинок були повністю зруйновані. Тепер там котлован. На сьогодні нотаріус не може мені видати свідоцтво про право на спадщину, бо контора не розробила процедуру спадковості на втрачене майно. Я з 18 березня 2022-го являюся безхатьком, без визначеного місця проживання. Два рази подавала документи, мені відмовили. Другий раз у грубій формі», — розповіла місцева жителька.
Відкриті спадкові справи нотаріусами «днр» вважаються не дійсними. Аби знову відновити весь процес треба стояти з ночі у черзі до нотаріуса. Разом з цим заяви на компенсацію приймають лише від власників, а якщо його немає, то і діла не буде.
«Моя мама власниця квартири, вона померла, ми тепер залишилися з руїнами. Хоча не пропустили жодних строків, аби вступити у спадщину. Нас ігнорують, навіть не дають нормальної відмови. Ми затратили свої матеріальні, моральні ресурси, коли вночі займали черги біля контори попри комендантську годину. Платили нотаріусам України, потім „днр“. Чому знову маємо сплачувати? У судовому порядку досягти правди теж не вдається, бо суди в Маріуполі не працюють, а судді або на лікарняному, або у відпустці», — розповіла жінка.
Особливо «пощастило» тим, в кого взагалі не має документів на квартиру чи будинок. Ці люди проходять дев’ять кіл пекла аби відновити втрачені папери, щоб потім стати в нічні черги до нотаріуса.
«Документи згоріли разом з квартирою. Тепер ми не маємо можливості, ні отримати компенсацію по 100 тисяч рублів на кожного, ні подати на зруйноване житло. У нас є тільки виписка із ЄДР нерухомості українського зразка, яка нікуди не годиться. Щоб відновити право на житло нам треба відвідати різні інстанції й взяти 11 різних документів. Я вже почала цей процес, але він дуже довгий, бо людей багато. Я хочу аби спростили процедуру відновлення документів і щоб ми були десь відмічені. Бо в місті не ведеться облік людей, які втратили житло», — каже місцева.
Таких скарг безліч, у кожного індивідуальна ситуація, якою ніхто не хоче займатися. Такі принади «руського міра». Попри ці проблеми, в місті існує й безліч інших. Нагадаємо, що окупаційна влада на місці зруйнованих будинків зводить нові квартири, але під іпотеку. Ціни високі, звичайні маріупольці не мають змоги купити таке житло. Крім цього, квартири людей часто грабують «ремонтники» або туди без відома господарів заселяють інших людей. Крім цього, житло, яке вціліло і лишається без господарів, продають приїжджим.
Оперативну інформацію про події Донбасу публікуємо у телеграм-каналі t.me/vchasnoua. Приєднуйтеся!