Після оприлюднення інформації щодо запланованої відбудови дитячого табору «Перлина Донеччини» в Святогірську жителі регіону почали нарікати на недоцільність ремонту об'єкту, який знаходиться в прифронтовій зоні. У Донецькій ОВА повідомили, що використовуватимуть його в гуманітарних цілях.
Ілюстративний колаж "Вчасно"
У системі Прозорро оголошено два відкриті торги щодо реконструкції дитячо-молодіжного санаторно-оздоровчого комплексу «Перлина Донеччини» в понівеченому війною Святогірську. Очікувана сума закупівель складає понад 34 мільйони гривень.
Після оприлюднення інформації щодо запланованих робіт у скаргах на закупівлі громадяни почали нарікати на недоцільність відбудови об'єкту, який знаходиться в прифронтовій зоні. Аби з’ясувати з якою метою обласні чиновники зібралися проводити реконструкцію дитячого табору під час активної фази бойовий дій на Донеччині, журналісти «Вчасно» звернулися із запитом до Департаменту капітального будівництва Донецької обласної державної адміністрації.
Як повідомили нам у відповіді, завершення розпочатих ще у 2020 році робіт планується, аби вирішити питання розміщення місцевого населення.
Комплекс «Перлина Донеччини» розташовано в екологічно чистій зоні поза межами великого населеного пункту, на території Національного природного парку «Святі гори».
За даними обласної влади, станом на 22 вересня у Святогірську через збройну агресію рф пошкоджено та зруйновано 12 багатоповерхових та 361 приватний будинок. Вцілілі багатоповерхові будинки не придатні до проживання з причин неможливості їх забезпечення тепло- і водопостачанням через руйнацію підвідного газопроводу та системи енергопостачання свердловин. Крім цього відсутнє водовідведення. Відновити вказані мережі наразі неможливо. При цьому на території міста залишаються люди.
Зазначається, що протягом року населення збільшилось на 20% внаслідок повернення місцевих.
«На сьогодні близько 75 мешканців міста не мають гідних умов життя та потребують розміщення на проживання, що становить 10% мешканців, які мешкають у місті. Крім цього, близько 200 осіб перебувають на території монастиря Святогірська, який також зазнав певних руйнувань. При цьому, ці мешканці через високу щільність розміщення на обмеженій площі тривалий час знаходяться у неналежних санітарно-побутових умовах.
Для вирішення питань розміщення населення міста, яке наразі потребує житла, та створення резерву місць для розміщення мешканців області під час евакуаційних заходів було прийнято рішення про завершення робіт, що були розпочаті у 2020 році з реконструкції спальних корпусів в санаторно-оздоровчому комплексі «Перлина Донеччини»", — йдеться у відповіді на запит.
Було обрано два з трьох корпусів з найбільшим обсягом раніше виконаних робіт, і які оснащені відповідними інклюзивними пристосуваннями (пандус, підйомник) для можливості розміщення осіб похилого віку, які мають певні вікові проблеми опорно-рухового апарату.
«Кожний корпус буде обладнаний 40 койко-місцями. Також в подальшому зазначені корпуси та інші, що придатні для проживання, можуть бути базою для розміщення спеціалістів по відновленню міста, так як на території комплексу наявна вся необхідна інфраструктура, що не отримала значних пошкоджень. На території комплексу наявна робоча свердловина з питною водою та водонапірна башта, що дозволяє забезпечити відповідними санітарно-побутовими умовами осіб, що будуть розміщені у корпусах», — кажуть у Департаменті капбуду.
Фінансуватиметься реконструкція коштом державного бюджету відповідно до постанови Кабміну. Проєкт також погоджено Міністерством розвитку громад, територій та інфраструктури України.
У запиті наші журналісти вказали на те, що фактично неможливо гарантувати цілісність реконструйованого об'єкту після проведення робіт. У ДонОВА, своєю чергою, відповідають: ракетні обстріли, які війська рф завдавали по Святогір'ю, були віддаленими від оздоровчого комплексу.
«Станом на сьогодні, за рік після деокупації, було декілька ракетних обстрілів міста по територіям, віддаленим від ОДМСОК „Перлина Донеччини“, що є значно меншим, ніж в інших містах області. На території міста проживають представники іноземних гуманітарних організацій, що проводять свою діяльність на території області. Після завершення робіт по зазначеним корпусам до завершення бойових дій вони будуть використовуватись виключно у гуманітарних цілях для можливості розміщення осіб, що втратили житло, та тимчасового розміщення осіб, які переміщаються з більш небезпечних населених пунктів», — відповідають посадовці.
Під час збройної агресії рф декілька корпусів комплексу «Перлина Донеччини» отримали вибухові пошкодження несучих конструкцій, зокрема, гуртожиток персоналу та центр дитячої творчості. Декілька корпусів мають пошкоджені вікна та двері від впливу вибухових хвиль — мова про медичний корпус, клуб та інші.
«Однак, це не завадить перебуванню людей на території комплексу», — зазначається у відповіді на запит.
Пошкоджений обстрілами «Будинок здоров’я» на території санаторію / фото: ТСН
Пошкоджений обстрілами «Будинок здоров’я» на території санаторію / фото: ТСН
Оновлення дитячого оздоровчого центру «Перлина Донеччини» відбувалося в рамках президентської програми «Велике будівництво». Проєкт передбачав реконструкцію трьох спальних корпусів та харчоблоку. Раніше заклад був недоступний для дітей з інвалідністю та маломобільних дітей, але проєкт розробляли з урахуванням їхніх потреб.
У Департаменті капітального будівництва повідомили, що не мають повної інформації про обсяги коштів, витрачених з 2019 року на відбудову «Перлини Донеччини», оскільки за участі відомства проводилась частина робіт (та все ж переважна їх кількість).
Так, роботи з влаштування їдальні виконувалися ТОВ «ІНТЕХ-БУД СОЮЗ» та ТОВ «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «СТЕК». Сума фактичних витрат склала понад 36 млн грн — 30% від загальної вартості проєкту.
Раніше під час розслідування журналісти «Вчасно» встановили, що ділові зв’язки ключових осіб ТОВ «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «СТЕК» вказують на наявність розгалуженої мережі пов’язаних компаній, частина з яких мала стосунок до бізнес-групи родини ексголови Донецької облдержадміністрації Андрія Шишацького.
Щодо «ІНТЕХ-БУД СОЮЗ», то через низку фірм простежувався зв’язок «товки» з підприємством, що належить бізнес-партнеру члена родини міністра молоді і спорту доби Януковича.
Роботи по корпусам, замовником яких виступав Департамент капбуду, виконувалися ТОВ «БКГ «БАЗИС», ПП «АСК», ТОВ «ЛІБК». Сума фактичних витрат склала:
І черга — понад 12 мільйонів гривень — 42% від вартості проєкту;
ІІ черга — 3,9 млн грн — 14% від вартості проєкту;
ІІІ черга — 7,8 млн грн — 30% від вартості проєкту.
Роботи в «Перлині Донеччини» у 2021 році
Фото: ДонОВА
Свого часу ЗМІ повідомляли, що тендери на реконструкцію «Перлини Донеччини» вигравали компанії з найдорожчими пропозиціями.
Хто цього разу займатиметься реконструкцією об'єкту — стане відомо незабаром. Виконати заплановані роботи мають до 31 грудня 2024 року.
Оперативну інформацію про події Донбасу публікуємо у телеграм-каналі t.me/vchasnoua. Приєднуйтеся!